Spring til indholdet
T
Tripplo
Grecotel Daphnila Bay – billede 1
Grecotel Daphnila Bay – billede 2
Grecotel Daphnila Bay – billede 3
Grecotel Daphnila Bay – billede 4
Grecotel Daphnila Bay – billede 5
Grecotel Daphnila Bay – billede 6
Grecotel Daphnila Bay – billede 7
Grecotel Daphnila Bay – billede 8
Korfu, Grækenland

Grecotel Daphnila Bay

4-stjernet hotel
Grecotel Daphnila Bay ligger ved sin egen bugt på Kommeno-halvøen lige nord for Dassia, tyve minutter fra lufthavnen. Anlægget skråner ned gennem oliven- og cyprestræer til en strand, hotellet har for sig selv, og undervejs ligger to pools og en spa. Forplejningen er Grecotels almindelige all-inclusive og altså ikke LUXME-niveauet, som kæden bruger på sine flagskibshoteller. Fire restauranter har åbent, men kun én tematisk à la carte-restaurant er med, én gang om ugen og efter ledighed. Premiumvin og -spiritus samt en fyldt minibar hører med til pakken. Booking rubricerer hotellet som firestjernet, et trin under de fleste af de hoteller på Korfu, vi har med, og det er den væsentligste forskel på Daphnila Bay og de resorts, der står længere oppe på siden.
4-stjernet hotel
Korfu, Grækenland
Ved stranden
2 pools
4 restauranter
Spa- og wellnesscenter
Lufthavnstransport
Familieværelser

Fakta, vi har tjekket

  • All inclusive
  • À la carte inkluderet
  • Premiumdrikkevarer inkluderet

Kilde: grecotel.com · tjekket 9. sep. 2026

Tripplos opsummering baseret på gæsteanmeldelser

Tripplos analyse · Opdateret 26. september 2026 · Sådan anmelder vi hoteller

Daphnila Bay giver dig en privat bugt og kort transport, men i en lavere klasse end resten af vores udvalg på Korfu. Premiumdrikke og en fyldt minibar er med i pakken, men kun én tematisk restaurant er inkluderet, og kun én gang om ugen, og Booking giver hotellet fire stjerner frem for fem.

Et firestjernet Grecotel-resort ved sin egen bugt nær Dassia med almindelig all-inclusive og én inkluderet à la carte-middag om ugen. Bedst for familier, der vil have en rolig strand tyve minutter fra lufthavnen.

Gæsterne giver 8,6 ud af 10 — gennemsnittet for de 15 hoteller, vi har på Korfu, er 8,9.

  • Sin egen bugt på Kommeno-halvøen
  • Tyve minutter fra Korfus lufthavn
  • Premiumvin og -spiritus inkluderet
  • Minibar med i pakken

Ofte stillede spørgsmål

Hvad synes gæsterne om Grecotel Daphnila Bay?

På Booking.com scorer det 8,6/10 fra 358 gæsteanmeldelser.

Hvor mange stjerner har Grecotel Daphnila Bay?

Grecotel Daphnila Bay er et 4-stjernet hotel.

Hvilke faciliteter har Grecotel Daphnila Bay?

Grecotel Daphnila Bay tilbyder ved stranden, 2 pools, 4 restauranter, spa- og wellnesscenter, lufthavnstransport og familieværelser.

Læsning om Korfu

Flere hoteller i Korfu

Se alle hoteller i Korfu

Se priser

2 nætter

Vælg datoer for at se aktuelle priser

Fra
Se pris
Tjek tilgængelighed

Ingen gebyrer fra Tripplo – du booker direkte hos vores partner

Vi kan få provision, hvis du booker via linket – uden ekstra omkostninger for dig, og det påvirker aldrig vores placeringer.

Loading map...

P.O Box 11 in Tzavros, Dassia, 49100, Greece